środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na balaski z PCV na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o równych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa unosi się z głazów różnorodnego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o nietypowych obrysach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie z Winylu należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz